זכויות רפואיות לסובלים מברונכיטיס COPD חמור

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו


lungמחלות ריאה שפוגעות ביכולת התפקוד התקינה של החולה עשויות לאפשר לחולה לקבל זכויות שונות, לרוב, לאחר פניה לקופות החולים ולביטוח לאומי.

חשוב להבין שמחלות ריאה יכולות להיות קלות יחסית, ואינן משפיעות כמעט על איכות חייו של החולה או קשות יותר – כאלה שיכולות להוביל לפגיעה הרבה יותר משמעותית.

ברונכיטיס, שיכולה להיות מחלה עם תסמינים לא קשים במיוחד יכולה להפוך להרבה יותר משמעותית כאשר מדובר בברונכיטיס COPD ברמה קשה וחמורה יותר. במצב זה, עשוי החולה להגיע למצב של קושי משמעותי בספיקת הריאות ואף להיות זכאי לאחוזי נכות.

זכויות החולה הכרוני: הנחות לתרופות

כשברונכיטיס מאובחנת כמחלה כרונית, הכרוכה בטיפול מתמשך או לצמיתות, החולה זכאי לזכויות בהתאם מהממסד הרפואי. מעבר לעובדה שהוא זכאי על פי חוק ביטוח הבריאות וחוק זכויות החולה לטיפול נאות, שמירה על סודיות רפואיות וזכות לקבל מענה רפואי מקובל, יש לו אפשרות לקבל הנחות ברכישת תרופות.

חולה הכרוני שסובל מברונכיטיס נדרש לשלם תקרה מקסימלית בגין תרופות. אם תרופות מרשם שהוא נזקק להן עוברות את הסף הנכון לאותה עת הוא לא יידרש לשלם עליהן. ישנן גם הנחות ופטורים על טיפולים ובדיקות שונות, על פי קריטריונים של קופות החולים ושל משרד הבריאות.

זכויות נפגעי עבודה: סיוע כלכלי

בברונכיטיס COPD הינה מחלה שנובעת לא רק מגורמים גנטיים אלא גם מסיבות כמו עישון כבד, חשיפה לעשן או זיהום ושאיפת חלקיקים שונים הנישאים באוויר. משום כך, חלק מן החולים יכולים לקבל הכרה כנפגעי עבודה וכמי שסובלים ממחלת מקצוע. מצב זה תלוי כמובן בהחלטה של רופא תעסוקתי ובבחינה של תנאי העבודה של החולה, אמצעי הבטיחות שננקטו בעבודה וכדומה.

אם נקבעת רמה קשה של המחלה והכרה כפגיעת עבודה, החולה יהיה זכאי לזכויות שאותן ניתן לתבוע מביטוח לאומי לאחר הליך מתאים. בין היתר יוכל לקבל החולה סיוע כספי וקצבאות בהתאם למצבו וכן מימון של הטיפולים הרפואיים ואם יש בכך צורך – גם התערבות שיקומית.

מגוון זכויות למוגדרים כנכים או ברמת "אי כושר"

חלק מחולי ברונכיטיס מוכרים כנכים גם ללא כל קשר לפגיעה בעבודה. במידה ולאחר הגשת תביעה לביטוח לאומי ומפגש עם וועדה רפואית נמצא החולה כמי שסובל מיותר מחמישים אחוז נכות תיבדק יכולתו לעבוד למחייתו. אם גם כושר העבודה נפגע במידה ניכרת, החולה יוכל לקבל זכויות מגוונות כגון פיצוי חד פעמי, קצבת נכות כללית, שיקום מקצועי.

חשוב לשים לב שהוועדה הרפואית מתייחסת אך ורק ליכולת התפקוד של האדם ולכן, בוועדה הרפואית אין משמעות לסבל רגשי של החולה, למשל. מה שנבדק הם המצב הרפואי והתפקודי בהתאם לספר הליקויים של המוסד ובהתאם לכך יקבעו אחוזי נכות תואמים.

זכויות נוספות לחולי ברונכיטיס COPD

מי שעבר את התהליך של הכרה בנכות מטעם ביטוח לאומי ונמצא זכאי לאחוזי נכות ניכרים יוכל על פי רוב לממש גם זכויות נוספות. בין הזכויות שניתן לקבל על פי הקריטריונים ניתן למצוא:

הטבות מס – נכים שעובדים למחייתם יכולים לקבל הטבות מס לאחר פניה לרשות המיסים בצירוף מסמכים על מצבם הרפואי והכרה בנכות מטעם ביטוח לאומי.זכויות

הנחות בארנונה – מרבית הרשויות המקומיות מעניקות הנחות משמעותיות בתשלומי המס העירוני למי שמוכר כנכה וכן בכפוף להשתכרות בפועל.

מי שרכש ביטוח בריאות ו/או אובדן כושר עבודה יוכל לקבל פיצוי גם מחברת הביטוח, בהתאם לתנאי הפוליסה.

תוכן עניינים
Picture of אסף כהן
אסף כהן

בתחום מעל 15 שנה. אחד ממייסדי האתר emun

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!