החזרי מס לנכים

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

החזרי מס לנכיםבשל סיבות רבות ומגוונות, ישנם אנשים אשר שילמו ומשלמים כספים למס הכנסה בסכומים עודפים.

תקנות המס בישראל מגדירות את האפשרות להגיש בקשה להחזר מס, לנכים שמסיבות כלשהן לא תבעו את זכויותיהם.

לא כדאי להזניח טיפול החזרי מס

כבר בראשית הדברים נספר שכל מי שסבור שמגיעים לזכותו החזרי מס איננו יכול להרשות לעצמו להתמהמה. הסיבה לכך פשוטה – הגשת בקשה לביצוע החזרי מס יכולה להתבצע רק עד שש שנים לאחור ולא מעבר לכך. מי שמתעכב ומזניח את הנושא למעשה מוותר על כספים רבים המגיעים לו, בזכות ולא בחסד.

נכים שנקבעו להם תשעים אחוזי נכות ומעלה, ישנה אפשרות לקבל פטור מוחלט מתשלום מס הכנסה, עד לגובה תקרהחתימה ידועה. קיומה של התקרה, שיכולה להגיע למאות אלפי שקלים בשנה, מביא לכך שנכים בעלי הכנסות ממקורות שונים (בין אם מעבודה ובין אם לא מעבודה), עשויים לקבל החזרי מס בסכומים גבוהים באופן מיוחד.

הורים לילד נכה: הקלות מס ונקודות זיכוי

הורים שבהחזקתם ילד המוגדר כנכה או כנטול יכולת, זכאים להקלות מס. הזכויות נוגעות להורים לילדים הסובלים ממחלות שונות, מעיוורון, שיתוק וממגבלות נוספות אחרות. לעיתים, הקלות המס ניתנות בצורה של מתן נקודות זיכוי שמשמען הוא הנחה בגובה המס המשולם ביחס להכנסה. גם כאן, במידה ושולם מס עודף עבור שנים קודמות, יש מקום למהר ולהגיש את הבקשה להחזר.

גם אם הילד שוהה במוסד, ההורים זכאים להפחתה בתשלום מס, באופן של זיכוי בגין הוצאות המשולמות לצורך אחזקת בן המשפחה במוסד.

כך תקבלו את החזרי מס

פתיחה בהליך לקבלת החזר מס כרוך בהכנת המסמכים הבאים:

  • טופס של החזרי מס לשכירים, לאחר מכן
  • טפסים המעידים על כל ההכנסות הרלוונטיות לאותה שנה שעבורה מגישים את ההחזר. לרוב מדובר על טופסי 106, המכילים את הריכוז השנתי של הכנסותיו של שכיר. בנוסף יש להגיש פרטים על הכנסות נוספות, לרבות קצבאותחישוב ופיצויים ששולמו בשנת המס.
  • אישורים אודות הקלות מס שהוענקו, למשל החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי לעניין מתן פטור ממס לנכים ולעיוורים.

אישורים אלו יש לשלוח לפקיד השומה הסמוך למקום המגורים. למרות שאין חובה להיעזר באנשי מקצוע לצורך כך, ישנם רבים שפונים לחברות המתמחות בביצוע החזרי מס. לחברות אלה היכולת להפוך את ההליך לקל יותר ובנוסף יש להן ידע בדבר כל הזכויות השונות שמשחקות תפקיד בהפחתת נטל המס.

הריבית כבר בפנים

לפני סיום נציין שזמן הטיפול בבקשות להחזרים, על פי תקנות מס הכנסה, עומד על תקופה של בין שלושה חודשים לשנה. על מנת להימנע מעיכובים מיותרים יש לצרף את כל המסמכים הנדרשים.

חשוב לדעת שכאשר נמצא שמגיעים כספים שנגבו ביתר, ישולמו הללו בתוספת ריבית והצמדה כחוק, ישירות לחשבון הבנק של הנישום.

ראו גם:

גמלת ילד נכה

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!