חליתם בסרטן? הכירו את זכויותיכם

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

זכויות חולי סרטן

מחלת הסרטן היא אחת המחלות המעוררות את החשש הכבד ביותר בקרב מרבית האנשים. יש לזכור שהמונח 'סרטן' כולל מחלות רבות שמתבטאות לרוב בחלוקה לא תקינה של תאי הגוף.

מסיבות שונות, מנגנון חלוקת התאים של הגוף חדל לתפקד באזורים ממוקדים ומתחיל להתפתח גידול ממאיר. הגידול מביא לנזק באיבר בו הוא נמצא וכן לאיברים סמוכים.

אם המחלה לא מטופלת בשלב זה עשויות להתפתח גרורות. מצב זה, של התפשטות המחלה באמצעות זרם הדם, הופך את הריפוי לקשה יותר. חולי סרטן זכאים לקבל זכויות רפואיות הן מצד רשויות הבריאות ומצד רשויות שונות. ביטוח לאומי, רשויות המס, עיריות ומועצות מקומיות – כולם עשויים להעניק זכויות בהתאם לסוג המחלה ולאופן הביטוי שלה בקרב כל חולה וחולה.

בשל העובדה שנפגעי המחלה הם בני גילאים שונים ושיכולת התפקוד שלהן שונה, גם הזכויות יכולות להיות שונות בקרב אנשים שונים וגם בהתאם להתפתחות המחלה ותהליך ההחלמה.

נכון להיום לא קיים פתרון מלא

בשל מורכבות המחלה והעלויות הגבוהות הכרוכות בבדיקות, בטיפול ובניתוחים, סל הבריאות לא מספק פתרון מלא לכל מצב. חשוב לדעת שבשנים האחרונות הורחב סל הבריאות שעומד לרשות חולי הסרטן. על מנת לקבל אישור לחלק מהתרופות יש צורך לענות על קריטריונים רפואיים המכונים התוויות.

במקביל, יש לקבל המלצה של רופא מומחה כדי לקבל את המרשם המתאים או את ההמלצות לבדיקות או לפרוצדורות השונות. במקביל לתרופות זכאים החולים, לשירותים נוספים כגון:וי איקס

 • מזון ותוספים מיוחדים לחולים אונקולוגיים.
 • בדיקות הדמיה משוכללות כגון סריקת מערכות, MRI ועוד.
 • הנחות בעלויות נסיעה לטיפולים בתחבורה ציבורית.
 • מתן טיפולי שיניים כאשר נוצר נזק בעקבות טיפולים כימותרפיים.
 • טיפולי פיזיותרפיה או הידרותרפיה.
 • טיפולי נוגדי כאב.
 • שירותים נוספים כגון אספקת פאות, טיפולי פוריות ועוד.

בהקשר של זכויות רפואיות חשוב לזכור שלצד השירותים המוענקים מתוקף סל הבריאות ישנן זכויות נוספות שמוענקות למי שרכש ביטוח מושלם של קופות החולים. במקביל, למי שמחזיק פוליסת בריאות פרטית שרכש בעצמו או באמצעות המעסיק, שמורות זכויות נוספות שיכולות להתבטא בקיצור תקופות המתנה, תרופות מחוץ לסל, ניתוחים פרטיים בארץ ובחו"ל ועוד.

הסיוע והתמיכה המוצעים על ידי הביטוח הלאומי

רוב חולי הסרטן נאלצים להתמודד עם מצב שבו הם לא מסוגלים לעבוד כלל ואחרים, גם כאלה שמסוגלים להתפרנס, נאלצים להחסיר ימי עבודה רבים לצורך טיפולים. מסיבות אלה שמורות לחולים זכויות משמעותיות מטעם המוסד לביטוח לאומי. בין היתר מדובר על הזכויות הבאות:שירות

 • קבלת קצבת נכות זמנית לחולים במהלך טיפולים כימותרפיים או טיפולים קשים אחרים.
 • קבלת קצבת נכות כללית לאנשים שנקבעו להם אחוזי נכות רפואית לצמיתות, גם לאחר ההחלמה.
 • זכות לשיקום מקצועי – לחולי סרטן שיכולתם לעבוד במקצועם הקודם נפגעה כתוצאה מהמחלה ומהטיפולים.
 • זכות לקבלת גמלת סיעוד לחולים ולמחלימים שזקוקים לעזרה ולסיוע לצורך ביצוע של פעולות יום יומיות שונות. הגמלה ניתנת לרוב בצורה של שירותים שונים וכן באספקת מוצרים שונים.

יש לציין שאנשים אשר מוכרים על ידי ביטוח לאומי כנכים יכולים לקבל מתוקף כך הטבות גם בקרב גופים נוספים. בין היתר מדובר על הנחות בתשלומי ארנונה, מים, חשבון טלפון, תחבורה ציבורית ועוד.

במידה ואחוזי הנכות נקבעים על יותר מ-90 אחוז יקבל החולה גם פטור ממס הכנסה על הכנסות מעבודה ועל הכנסות שאינן מעבודה.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!