חולי פרקינסון זכאים להקלות וזכויות מהממשלה

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

זכויות החולים בפרקינסון

מחלת פרקינסון נחשבת לאחת המחלות הקשות של מערכת העצבים.

במהלך המחלה נפגעת היכולת של העצבים להעביר תשדורות באופן תקין, בשל פגיעה באזורים מסוימים של המוח. המחלה מאופיינת בסוגים שונים של מאפיינים קליניים.

היות והמחלה איננה ברת ריפוי וניתן בעיקר לטפל בסימפטומים ולהקל על חייו של החולה, על החולים להתמודד עם מצב כרוני לאורך שנים. למרות ששכיחות המחלה עולה עם הגיל, ידועים גם מקרים של צעירים שחלו במחלה, על שלל תסמיניה.

חולי פרקינסון: אלו זכויותיכם

השפעות של המחלה על כל חולה הן אישיות וכך גם החמרת של המחלה במהלך השנים. מכיוון שאצל רבים מהחולים פוגעת המחלה ביכולת לנהל שגרת חיים רגילה וגם ביכולת להתפרנס זכאים החולים לזכויות שונות, הן ברמה הרפואית והן בצורה של קבלת קצבאות, הנחות ושירותים מיוחדים.טשטוש

תרחישים אלו מקבילים לזכות הטבעית לקבל את מיטב השירות הרפואי שהרפואה הציבורית מסוגלת לספק. לחולים שמורה הזכות לקבל את כל השירותים בהתאם לחוק זכויות החולה ובהתאם לסל הבריאות הממלכתי. יש לציין שחולים שרכשו מבעוד מועד ביטוח נוסף למשל ביטוח חיים או הרחבה של ביטוחים באמצעות קופות החולים השונות או באמצעות חברות ביטוח פרטיות יכולים לקבל שירותים נוספים מעבר למקובל ברפואה הציבורית.

כך תתנהלו מול המוסד לביטוח לאומי

כדי לממש את מרבית הזכויות להם זכאים החולים במחלת הפרקינסון, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי בתהליך של הגשת תביעה. הגשת התביעה נעשית בכל אחד מסניפי המוסד, בהתאם למקום מגוריו של החולה. לאחר הגשת התביעה להכרה בנכות יזומן החולה לוועדה רפואית.

ועדה רפואית היא החלק המרכזי והחשוב ביותר של הכרה במצבו הרפואי של כל חולה וחולה. הוועדה בוחנת את מצבו של החולה, מעיינת בכל המסמכים הרפואיים ומשוחחת עם החולה וכל זאת בכדי לבדוק מהן ההגבלות בתפקוד שמהן הוא סובל כהשלכה של מצבו הרפואי. בגמר התהליך תקבל הוועדה החלטה אודות שני מדדים – המדד הראשון הוא דרגת נכות והמדד השני הוא דרגת יכולת התפקוד.

מי זכאי לקצבת ניידות?

רבים מהחולים במחלת פרקינסון סובלים ממגבלה בתנועה. כדי לקבל קצבה בהקשר זה יש לעבור בדיקה רפואית מתאימה. יש לציין שבמחלות שבהן צפויה החמרה, גם חולה שנמצא בעבר כמי שאינו זכאי יוכל להגיש בקשה נוספת בהמשך להחמרה במצבו.

קצבת ניידות כוללת שורה של הטבות בכסף ובשווה כסף, הניתנות הן למי שיש ברשותו רכב פרטי והן למי שאין ברשותו רכב כזה. בין היתר ניתן לקבל קצבה חודשית; הלוואה לרכישת רכב; וסיוע ברכישת אביזרים מיוחדים לרכב.מטבעות

קצבת נכות כללית – כשחולה במחלת פרקינסון נמצא כמי שכושרו להשתכר נפגע מחמת המחלה הוא יוכל לקבל קצבת נכות כללית. גובה הקצבה תלוי במספר גורמים הכוללים: גיל החולה; דרגת הנכות הרפואית; דרגת הפגיעה בכושר ההשתכרות; קיום הכנסות מעבודה; ומצב משפחתי.

שיקום מקצועי – מי שנקבעו לו אחוזי נכות ונמצא מתאים, יוכל להסתייע במוסד לביטוח לאומי בתהליך של שיקום מקצועי. שיקום כזה מתאים בעיקר למי שעקב המחלה נפגעה יכולתו לעסוק במקצועו הקודם ולמי שרוצה לשדרג את השכלתו ואת יכולותיו וכן להתאים אותם למצבו הנוכחי.

חולי פרקינסון זכאים בין היתר גם לזכויות הכוללות שירותים רפואיים מוזלים; הטבות מס בין אם באופן חלקי ובין אם בפטור מלא; והנחות בארנונה, תשלומי טלפון, נסיעות בתחבורה ציבורית ועוד.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!