סובלים מקרוהן? אלו זכויותיכם

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

זכויות החולים בקרוהן
זכויות החולים בקרוהן

מחלת קרוהן נחשבת למחלה דלקתית במעיים, שמאופיינת במצבים של התפרצויות ודעיכה (רמסיה). מכיוון שכך, מדובר על מחלה כרונית שמלווה את מרבית החולים במשך שנים ארוכות.

רוב החולים נזקקים לטיפולים, לבדיקות ולאשפוזים מעת לעת. המחלה עשויה לפגוע בחלקים שונים של מערכת העיכול, ליצור חסימות מעיים, לפגוע במעי הדק או הגס וכן להשפיע גם על היבטים נוספים של הבריאות הכללית.

בקרב חלק מהחולים המחלה מופיעה בצורה קלה בעוד שאצל אחרים היא בהחלט עשויה להופיע בצורה קשה למדי ואף להביא לפגיעה ביכולת לעבוד ולנהל שגרת חיים נורמטיבית. חולים רבים זקוקים לאשפוזים לעתים קרובות, לשם פתיחת חסימת, ניקוז, ניתוח ועוד. בשל הפגיעה האפשרית בחולה, מוענקות זכויות שונות לחולים, בהתאם למצבם האישי.

האופי הכרוני של קרוהן מזכה אתכם בהטבות והקלות

מכיוון שמחלת קרוהן נחשבת למחלה כרונית, שצריך ללמוד לחיות איתה בטווח הארוך, זכאים החולים לזכויות מיוחדות ובהן הנחה בגין שירותים רפואיים ורכישת תרופות. חלק מהחולים זכאים לסף של תקרת תשלום ברכישת של תרופות מרשם שונות בעוד שאחרים זכאים גם להנחות או לפטור משירותים רפואיים נוספים.דוקטור

בסל הבריאות כלולות כמה תרופות המיועדות לחולים במחלת קרוהן שלא מגיבים היטב לטיפול הרגיל. על מנת לקבל אישור לתרופות אלה יש לקבל המלצה מהרופא המטפל.

זכויות בביטוח לאומי

חלק מהחולים במחלת קרוהן סובלים מפגיעה משמעותית בכושר ההשתכרות, שבאה במקביל לפגיעה בריאותית מהותית. במקרים כאלה, מומלץ מאוד לפנות למוסד לביטוח לאומי על מנת לבדוק האם ניתן לקבל הכרה רשמית במצב של נכות. מומחי הביטוח הלאומי, באמצעות מנגנון של ועדה רפואית, מבצעים בדיקה אודות מצבו של כל חולה וכך קובעים האם מגיעים לו אחוזי נכות. במקביל קובעת הוועדה האם קיימת פגיעה של ממש ביכולת ההשתכרות.

כשהוועדה מוצאת שהחולה עומד בקריטריונים יוענקו לו אחוזי נכות והגדרה שמכונה "דרגת אי כושר". בהתאם לכך יהיה זכאי החולה לקבלת קצבאות שונות כמו גם לזכויות נוספות בביטוח לאומי ובגופים נוספים. חשוב לציין שנכות יכולה שתהיה לצמיתות ויכולה שתהיה לתקופה תחומה בזמן. בהתאם לכך, גם הקצבאות שישולמו יכולים שיהיו לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקצובה.

כך נקבעת קצבת נכות

לחולים בגילאי העבודה, שנקבעה לגביהם פגיעה ביכולת להשתכר ושהכנסתם נמוכה או איננה קיימת, תשולם קצבת נכות כללית. הקצבה משולמת אחת לחודש כאשר הסכום המשולם יהיה בהתאם לדרגת הפגיעה. דרגת אי כושר של מאה אחוז תביא לזכאות למלוא הקצבה ודרגת אי כושר נמוכה יותר תביא להקטנת הזכאות בהתאם.

במידה והחולה נפגע בצורה שמונעת ממנו להיות חופשי בתנועותיו או שמגבילה אותן בצורה כלשהי, ניתן להגיש בקשה לגמלת ניידות. לרוב משולמת הגמלה לאנשים שיכולתם ללכת נפגעה. לצורך אישור הקצבה יש לעבור הליכים מסודרים ולמי שנמצא כעומד בקריטריונים תשולם קצבה בין אם הוא מחזיק רכב ובין אם לאו.

הטבות מס או נקודות זיכוי

עבור לא מעט חולים במחלת קרוהן ישנה אפשרות לקבל גם הטבות במס שיכולות להיות משמעותיות. כאשר מדובר על חולה שהוגדרו לו לפחות תשעים אחוזי נכות מדובר על פטור מלא מתשלום מס על הכנסה אקטיבית (מעבודה) ועל הכנסה פסיבית (שלא מעבודה) בכפוף לתקרת הכנסה.רשימה

במקרים אחרים מדובר על הנחות במס באופן ישיר או בדרך של קבלת נקודות זיכוי. מלבד הטבות במס הכנסה ניתן לקבל גם הטבות מס נוספות למשל במס רכישה לרכישה של דירת מגורים ובתשלומי ארנונה. ההטבה במס רכישה תלויה באחוזי הנכות ובמצב הרפואי הכללי. הנחה בארנונה תלויה בהחלטה עירונית פנימית. יש לציין שעיריות שונות נוהגות על פי קריטריונים שונים ובלתי אחידים.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!