מהן זכויות חולים שנפגעו כתוצאה ממחלת מקצוע?

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

זכויות לסובלים ממחלות מקצוע

רבים שמעו על המונח "תאונת עבודה" הבא לתאר תאונה שפגעה בבריאותו של העובד במסגרת עבודתו. במקביל לכך ישנם מצבים אחרים שהביאו לפגיעה בבריאותו של העובד שלא כתוצאה מאירוע מקומי בעל סיבות ברורות ותוצאות ישירות.

מקרים אלה, שיכולים להיות תוצאה של אירועים מתמשכים, עשויים להביא להתפתחות של מצב רפואי המכונה "מחלת מקצוע".

עובדים רבים בישראל חשופים לפגיעה שכזאת, ולכן חשוב להכיר את ההיבטים השונים של מצב זה. חשוב לדעת שמדובר על מגוון רחב של מחלות שמושפעות ממצב העובד כשהחל לעבוד, מתנאי העבודה, מקיום הדרכה מתאימה, מנקיטת אמצעי בטיחות והגנה ועוד.

הגישה כיום היא להשתדל ולנקוט צעדי מנע. במקביל, אנשים שכבר נפגעו, חלקם קשה וחלקם הפכו לנכים, זכאים לזכויות חולים במחלת מקצוע שונות הנגזרות ממצבם ומהנסיבות שהביאו אותם למצב זה.

זכויות חולים במחלת מקצוע

בספרות המקצועית ובתקנות שונות ידועים מגוון מצבים רפואיים כבעלי קשר סטטיסטי לתנאי עבודה ומשלוחי יד. בפרט ידוע שעבודה עם חומרים מסוכנים וללא אמצעי הגנה מתאימים עשויה להוביל לפגיעה בריאותית של ממש. ידוע כי חשיפה לחומרים כימיים ולחומרים מסוגים שונים יכולה להביא למצב של הרעלה ולפגיעה במערכות שונות של הגוף.

מצב זה יכול להתבטא במחלות של דרכי הנשימה, במחלות לב, במחלות של מערכת העצבים ועוד. במקביל, גם גורמים של תנאי עבודה כגון חשיפה לקרינה, רעש מתמשך ועבודות הכרוכות בעומסים פיזיים על מערכת השלד ועל השרירים עשויים גם הם להביא להתפתחות מחלות מקצועיות.מכשיר

חשוב להבין שלמרות שישנן רשימות של מחלות מקצוע נפוצות, הרי שאין מדובר ברשימה סגורה. מגוון רחב של עבודות מלוות בפגיעות זעירות שהיקף השפעתן על האדם מצטבר. כאשר ניתן לשייך את הפגיעות הללו למשלוח ידו של העובד (עצמאי או שכיר), יש מקום לבדוק האם ניתן להכיר בפגיעה כמחלת מקצוע.

מרפאה תעסוקתית לתמיכה בתביעה

כל עובד הסבור שמחלתו או נכותו נגרמו בשל תנאי העבודה להם הוא חשוף או בשל צורת העבודה או העיסוק, זכאי לפנות לגורם מקצועי רפואי שמתמחה באבחון. גורם זה מוכר בשם מרפאה תעסוקתית. מרבית המרפאות התעסוקתיות בישראל שייכות מבחינה אדמיניסטרטיבית לקופות החולים השונות. במרפאות הללו נמצאים רופאים שרכשו התמחות באבחון של מחלות מקצוע וכן בטיפול ובמתן המלצות למניעה.

לצד זכותו של העובד להיבדק במרפאה תעסוקתית, כאשר מעסיק חושד שעובד נפגע כתוצאה מתנאי עבודתו עליו להפנותו למרפאה תעסוקתית. במידה והרופא מוצא שאכן מדובר על מחלת מקצוע עליו לדווח על כך לגורמים המתאימים במשרד העבודה.

טיפול רפואי חינם

טופס

מחלות מקצועיות רבות מביאות לפגיעה מתמשכת בקרב העובדים. על פי תקנות הביטוח הלאומי, אדם שאובחן כמי שנפגע במהלך עבודתו זכאי לטיפול רפואי ללא עלות. יש לציין שהדבר נכון בין אם מדובר על פגיעה אקוטית (בתאונה) ובין אם מדובר על מצב כרוני (שמאפיין מחלות מקצועיות).

לכן, לאחר שנפגשים עם רופא תעסוקתי הסבור שיש כאן מקרה מובהק של מחלה מקצועית, הצעד הבא יהיה פניה למוסד לביטוח לאומי.

זכויות חולים במחלת מקצוע נוספות

מלבד הזכות לטיפול רפואי בחינם, נפגעי מחלות מקצוע יכולים להימצא זכאים זכויות חולים במחלת מקצוע נוספות וזאת בהתאם למצבם.

אם העובד נאלץ לעזוב את עבודתו או להקטין את היקף שעות העבודה הוא יכול להימצא זכאי לגמלאות שונות; בנוסף, מי שמאובחן כנכה על פי קריטריונים רפואיים עשוי לקבל קצבת נכות כללית וזאת באופן זמני או אפילו לצמיתות; לעיתים ניתן להימצא זכאים גם להטבות נוספות כגון שיקום מקצועי, קצבת ניידות ועוד. מי שמוכר כנכה יוכל לקבל גם הטבות מס והטבות נוספות מטעם רשויות עירוניות ורשויות ממלכתיות כאחת.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!