נכים וניצולי שואה? מגיעות לכם זכויות מהמדינה

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

זכויות נכים ניצולי שואה

החובה המוסרית של מדינת ישראל, בית העם היהודי, היא לסייע לניצולי השואה אשר מקום מושבם הוא בישראל.

מחויבות זו אף מתחזקת לנוכח העובדה שלרבים מניצולי השואה הייתה מעורבות ממשית בתהליכי ההקמה של מדינת ישראל, וחלקם אף נפלו במרוצת השנים במערכות ישראל.

מסיבה זו, הסטטוס "נכה ניצול שואה" מהווה סטטוס משפטי מוכר בישראל, ומזכה בקבלת סיוע ממשלתי, בתחומים שונים, כאשר על הענקת הסיוע מופקדת הרשות לזכויות ניצולי שואה, אשר פועלת מכוח החוק. עם זאת, בראש ובראשונה נשאלת השאלה מיהם האנשים המוגדרים כנכים ניצולי שואה בהתאם לקריטריונים, וזאת על פי הגדרתה של מדינת ישראל.

מיהו נכה ניצול שואה?

כדי להיות מוכר כנכה ניצול שואה, על האדם לעמוד בשני תנאים מצטברים:

  • נכה, בעל אחוזי נכות העומדים על 25% ומעלה, בהתאם להגדרת המוסד לביטוח הלאומי.
  • גדרמי שבמהלך השואה חי תחת הכיבוש הנאצי, בגרמניה או באחת ממדינות אירופה הכבושות, וכתוצאה מכך התמודד מול סכנת חיים ממשית. הדבר תקף גם עבור אלו שחיו תחת שלטון המדינות הגרורות לגרמניה, כגון איטליה, הונגריה, צרפת ורומניה, וזאת לרבות השטחים הכבושים על ידן, כגון לוב, אלג'יריה וטוניס.

כמו כן, גם אלו אשר נסו מגרמניה החל משנת 1933, מאוסטריה החל משנת 1938, ומשאר הארצות החל מיום כיבושן על ידי כוחות הציר ועד ליום ה-8 במאי 1945, זכאים להיות מוכרים כניצולי שואה.

מהן ההטבות המוקנות לנכים ניצולי שואה?

הסיוע המוענק לנכים ניצולי שואה מחולק לשתי קטגוריות:

סיוע כספי (רנטה) – ניצול שואה אשר הוגדרו לו אחוזי נכות ברמה שמעל 25%, זכאי לקבלת סיוע כלכלי (רנטה), כאשר קיימות שלושה סוגים שונים של רנטות:

רנטת בריאות מגרמניה – רנטה זו מוענקת ישירות לניצולים מטעם ממשלת גרמניה, וזאת על סמך החוק הגרמני. לרנטה זכאים ניצולי שואה אשר הוגדרו להם אחוזי נכות מטעם רופא גרמני,שבחן וקבע את אחוזי נכותם עד לסופן של שנות השישים. רנטה זו משולמת באירו ישירות לחשבון הבנק של הניצול, כאשר סכום הרנטה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו. הרנטה משולמת אחת לשלושה חודשים.

רנטה ממדינת ישראל – רנטה זו מוענקת ישירות מטעם מדינת ישראל – משרד האוצר, וזאת על סמך החוק הישראלי. לרנטה זכאים ניצולי שואה אשר עלו למדינת ישראל עד לתאריך 1 באוקטובר 1953, ואשר הוגדרו כנכים על ידי המוסד לביטוח לאומי. סכום הרנטה, אשר מגולמת בשקלים ומשולמת אחת לחודש, נקבע בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לניצול על ידי המוסד לביטוח לאומי.

סיוע לניצולי שואה יוצאי מחנות וגטאות – רנטה זו מוענקת לניצולי שואה אשר לא זכאים לקבלת סיוע כלכלי מכל גורם אחר.בניינים

הטבות שונות – בנוסף לקצבה הכספית, נכה המוכר כניצול שואה זכאי לקבלת הטבות כלכליות שונות מטעם מדינת ישראל, כאשר בין אלו ניתן למנות: הנחה בתשלום הארנונה; פטור מאגרת טלוויזיה; דמי הבראה; תגמול לאחר פטירת בן זוג.

כמו כן, נכה המוכר כניצול שואה זכאי גם לקבלת החזר כספי בגין הוצאות רפואיות שונות, החזר כספי חלקי בגין תשלום מע"מ על מוצרים מסוימים, תנאים מועדפים בקבלת הלוואות שונות, והחזר כספי חלקי בגין הקמת מצבה לקרובי משפחתו של הנזקק.

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!