מהי נכות זמנית ולמי מגיעה?

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו


קביעת אחוזי קצבה לנכות זמנית

תאונות מתרחשות בכל מקום, בבית או בעבודה, ומובילות לפגיעה ניכרת בבריאות. גם אם הנכות זמנית, היא משפיעה על המצב הכלכלי של הנפגע ובני משפחתו.

מדינת ישראל מכירה בחובתה לדאוג לרווחתם של תושביה, גם בשעת מצוקתם, החוק מגדיר כי כל תושב הסובל מנכות זכאי לקבלת הטבות שונות ומגוונות, כספיות ואחרות, אשר נקבעות בהתאם למצבו הרפואי של הנפגע, ולמידת הפגיעה ביכולתו להתנהלות עצמאית שוטפת במהלך היום יום.

נכות זמנית

אף שמרבית האנשים מתייחסים למונח "נכות" כמתאר מצב קבוע ובלתי משתנה, כגון לדוגמא עיוורון או אובדן מוחלט של אחת הגפיים, הרי שבפועל, מקרים רבים של נכות הם זמניים, כאשר לאחר חלוף זמן מסוים מצבו הרפואי של הנפגע צפוי להשתנות, לטוב או לרע. מסיבה זו, לא תמיד קביעת אחוזי הנכות של הנפגע היא מלאכה פשוטה, ובמיוחד לאור משמעויותיה מבחינת הנפגע בעתיד.

מהי נכות זמנית?

בדיוק מסיבה זו, החוק מגדיר "נכות זמנית", אשר נועדה לתאר מצב בו אדם מסוים, אשר עבר תאונה, פציעה, או מתמודד עם מחלה קשה אך זמנית, מוגדר בפועל כנכה, אך עם זאת, גורמי הביטוח הלאומי סבורים כי מדובר אך במצב זמני, וכי בעתיד מצבו הרפואי של הנפגע צפוי להשתנות באופן ניכר, לטוב או לרע.

במקרים אלו, ועל מנת להימנע מהצורך לקיים בעתיד דיון חוזר לצורך הגדרה מחודשת של מצבו הרפואי של הנפגע, יש באפשרותם של גורמי הביטוח הלאומי להגדיר את הנפגע כסובל מ"נכות זמנית", וזאת לפרק זמן של עד לשנה, ובהתאם למצבו הרפואי של הנפגע.

כך יכול הנפגע ליהנות מכלל ההטבות שהחוק מעמיד לרשות הנכים בישראל, ומאידך מותיר פתח לדיון נוסף בעתיד, ובעקבות השינוי הצפוי במצבו הרפואי של הנפגע.

מהי המשמעות של נכות זמנית מבחינת הנפגע?

באופן עקרוני, ובתקופת הזמן הקצובה בה מוגדר הנפגע כנכה זמני, הנפגע מוכר כנכה לכל דבר ועניין, ומשכך זכאי למלוא ההטבות המוענקות לכל אדם המוכר כנכה על ידי נציגי הביטוח הלאומי. מסיבה זו, הנכה הזמני זכאי גם לקבלת קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, כאשר סכום הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות הזמנית שנקבעו לו, ובהתאם למצבו הרפואי.

קצבת הנכות, אשר נקבעת על ידי הוועדה הרפואית הפועלת מטעם הביטוח הלאומי, משולמת לנפגע במהלך מלוא תקופת הזמן של הנכות הזמנית, וזאת כפי שנקבע מטעם הוועדה הרפואית.נכות זמנית

בהמשך, ולאחר תום תקופת הנכות הזמנית אשר נקבעה לנפגע, הנפגע אינו מוגדר עוד כנכה, ומשכך אינו זכאי עוד לחלק כלשהו מההטבות אשר מוענקות לסובלים מנכות מטעם החוק. אם גם לאחר תום תקופת הנכות הזמנית, מצבו הרפואי של הנפגע לא השתפר באופן משמעותי, הרי שעליו להתייצב פעם נוספת בפני הוועדה הרפואית מטעם גורמי הביטוח הלאומי, וזאת לצורך בחינת עניינו מחדש.

בדיקה חוזרת זו, המתבצעת ללא קשר לבדיקה הרפואית הקודמת, יכולה להוביל לאחת משלוש אפשרויות: קביעת אחוזי נכות קבועים לנפגע; הכרזה על הנפגע ככשיר לעבודה, וכמי שאינו זכאי עוד לאחוזי נכות; או קביעה חוזרת של תקופת נכות זמנית, וזאת פעם נוספת לתקופה שלא תעלה על שנה אחת.


עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי, מייסד המרכז לזכויות נכים בישראל. עורך דין ותיק עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 15 שנה בהם הוא טיפל בתיקים ותביעות מסובכות בהצלחה רבה. עבודה מול אוכלוסיית הנכים מעניקה תחושת סיפוק שלא מורגשת בשום תחום או מקום אחר.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!