מהי קצבת נכות כללית?

זכויות בנכות כללית

נכות כללית היא נכות המתבטאת בפגיעה בכושר העבודה, בשל ליקוי פיזי, שכלי או נפשי, הגורם למגבלה בתפקוד.

המוסד לביטוח לאומי משלם קצבת נכות חודשית למבוטחים הסובלים מנכות כללית, כשהוועדה הרפואית קבעה שאכן קיימת נכות רפואי שפגעה בכושר העבודה

קבלת הקצבה מותנית בהגשת תביעת נכות כללית למוסד לביטוח לאומי.

המבוטח יכול להגיש את התביעה באופן עצמאי, או לשכור לשם כך את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום. חלק מן המבוטחים, פונים לייעוץ ראשוני של עורך דין, על מנת לקבל הערכה על סיכויי התביעה ולאחר מכן, מגישים את התביעה לבדם.

כך תגישו תביעה להכרה בנכות כללית

תביעת נכות כללית מוגשת על גבי הטופס הרלוונטי, אותו יש למלא בצורה מפורטת ומדויקת וכן, יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים: מסמכים רפואיים: חוות דעת מומחה, אבחנות, תוצאות של בדיקות וכיו"ב. אלו מסבירים למעשה מאיזו בעיה סובל המבוטח ואת המגבלות אשר נוצרו כתוצאה ממנה.

מומלץ שלא להעמיס במסמכים, אלא לצרף את המסמכים המהותיים ביותר, הקובעים את האבחנה ומוכיחים מהו מצבו של המבוטח במועד הסמוך להגשת התביעה.

נכות

  1. אישורים על עבודה: צירוף תלושי שכר עבור התקופה המצוינת בטופס התביעה. היה והמבוטח לא עובד במועד הגשת התביעה, עקב מגבלותיו, עליו לציין זאת במפורש בטופס התביעה. כאשר המבוטח הוא עצמאי ואינו עובד שכיר, עליו לצרף את השומות האחרונות שלו לתביעה.

במקרה שלא צורפו כל המסמכים הדרושים לשם החלטה בתביעה, ישלח הפקיד את התביעה בחזרה אל המבוטח, בליווי מכתב המפרט אלו מסמכים יש להשלים, לשם המשך התהליך.

האם קיימת נכות רפואית?

השאלה הראשונית היא האם המבוטח סובל מנכות רפואית. עבור כל ליקוי, נקבע אחוז נכות, אשר משתנה בהתאם למצבו של המבוטח, האם הוא מטופל ומצבו ומאוזן, או האם הוא במצב חמור יותר. הנכות הרפואית מתבססת על התיעוד הרפואי אשר הגיש המבוטח בתביעתו, לרבות מסמכים אשר הציג בפני הוועדה במועד עצמו.

כמו כן, כאשר מדובר בנכות עקב מצב פיזי, כוללת לרוב, הוועדה גם בדיקה גופנית של התובע, המהווה גם היא פקטור בקביעת הנכות הרפואית. חשוב להבהיר כי רק כאשר נקבע כי קיימת נכות רפואית, תפנה הוועדה לבדיקת הפגיעה בתפקוד.

האם קיימת ירידה בתפקוד?

משנקבעה נכות רפואית בשיעור המינימלי לפחות עבור הבעיה ממנה סובל המבוטח, תפנה הוועדה הרפואית, לבדיקת הנכות הכללית, קרי, האם קיימת ירידה בכושר העבודה של התובע. ישנם מקרים רבים בהם, למרות כי נקבעת נכות רפואית, הוועדה מתרשמת כי לא קיימת ירידה בתפקוד של 50% לפחות. במצב זה, לא יהיה זכאי המבוטח לקבלת קצבה ותביעתו למעשה נדחית.

הקביעה האם קיימת ירידה בתפקוד או לא, מתבססת בין היתר, על התרשמות הוועדה ממצבו הפיזי של המבוטח כאשר הופיע מולה ומתיאוריו על האופן בו משפיעה הבעיה הרפואית על תפקודו. לכן חשוב שביום המפגש עם הוועדה, המבוטח יסביר לרופא הוועדה בצורה ברורה, כיצד משפיעה מחלתו על תפקודו, האם הוא עובד כרגע, במה ובאיזה היקף, ולקשר את הדיווח למצב הרפואי.גרף

החלטת הוועדה הרפואית מתקבלת לרוב, תוך מספר שבועות, כאשר, במקרים מסוימים, רשאי המבוטח להגיש ערר על החלטת הוועדה הרפואית. הערר יוגש תוך 60 יום מן המועד בו קיבל המבוטח הודעה בכתב על החלטתה של הוועדה הרפואית, כאשר החלטתה של וועדת העררים, היא סופית.

 

אולי יעניין אותך גם:

מדרגון משטח – פתרון מצוין לניידות נכים בבית

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי, מייסד המרכז לזכויות נכים בישראל. עורך דין ותיק עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 15 שנה בהם הוא טיפל בתיקים ותביעות מסובכות בהצלחה רבה. עבודה מול אוכלוסיית הנכים מעניקה תחושת סיפוק שלא מורגשת בשום תחום או מקום אחר.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

053-3540601
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן