חישוב נכות משוקללת למחלות ובעיות בריאותיות

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

מהי נכות משוקללת?

תקנות הביטוח הלאומי קובעות שכל תושב ישראלי מגיל 18 ומעלה, הסובל מנכות שפוגעת באופן ממשי ביכולתו להשתכר מעבודה, זכאי לקבל "קצבת נכות", שמטרתה לסייע לו להתקיים באופן עצמאי, ולא ליפול לנטל על אחרים.

התקנות קובעות שהזכאות לקצבת הנכות נקבעת לאחר הוכחת פגיעה בעבודה ברמה של למעלה מ-50%. פגיעה ברמה נמוכה יותר אינה מזכה בקבלת קצבה.

אם נמצא כי התושב עומד בקריטריונים לקבלת קצבת הנכות, הרי שסכום הקצבה יועבר לחשבונו מדי חודש בחודשו מטעם גורמי הביטוח הלאומי, וזאת עד לתום תקופת הזכאות (בעקבות שיפור במצבו הרפואי או בהגיעו לגיל הפנסיה, הראשון מבניהם).

כך נקבעים אחוזי נכות

אחוזי הנכות של אדם מסוים, המייצגים באופן יחסי את הפגיעה בכושר עבודתו כתוצאה מהנכות ממנה הוא סובל, נקבעים על ידי המוסד לביטוח לאומי, וזאת בהתאם לקריטריונים ידועים מראש. מסיבה זו, המוסד לביטוח לאומי דורש מכל אדם שמגיש בקשה לקבלת קצבת נכות, להתייצב בפני ועדה רפואית מיוחדת, אשר תפקידה הוא לבחון את מצבו הרפואי של אותו האדם, ולקבוע מהם אחוזי הנכות שיוגדרו לו.אחוזים

במרבית המקרים, הקביעה בדבר אחוז נכות ספציפי מתבססת לא רק על הבדיקה הרפואית אשר נעשית לאדם במקום על ידי הוועדה הרפואית, אלא גם על מסמכים רפואיים רלוונטיים, אשר מטרתם לשפוך אור אודות מצבו הרפואי של הנבדק. לאחר שקילת כלל הנתונים, הוועדה מכריעה באשר לאחוזי הנכות המוגדרים לאדם, ובהתאם לכך באשר לזכאותו לקצבת הנכות מטעם המוסד לביטוח לאומי.

ומה אם יש יותר מסעיף נכות אחד?

במקרים מסוימים, אדם המבקש כי ייקבעו לו אחוזי נכות לא סובל רק מסעיף נכות אחד, אלא ממספר סעיפים, אשר כל אחד מהם לחוד פוגע במידה מסוימת ביכולת השתכרותו, ויחד יש להם השפעה ממשית וניכרת על יכולתו לפרנס עצמו. מסיבה זו, כדי לקבוע מהו אחוז נכותו הכולל של האדם, על הוועדה למצוא דרך ולשקלל את כלל סעיפי הנכות יחדיו, במטרה לקבוע מהי הפגיעה הכוללת ביכולת ההשתכרות.

חישוב "נכותו משוקללת", במידה וקיים יותר מסעיף נכות אחד, מבצעת הוועדה הרפואית חישוב מיוחד: בשלב הראשון, הוועדה משקללת את אחוזי הנכות הפרטניים מכל סעיף נכות ספציפי באופן נפרד. בשלב השני, סעיפים אלו משוקללים יחדיו, כאשר דרגת הנכות הגבוהה ביותר מבין כל סעיפי הנכות מחושבת במלואה, ולאחר מכן כל דרגת נכות נוספת משוקללת לחישוב הכללי ביחס למספר האחוזים הנותרים.

 

אולי יעניין אותך גם:

מדרגון משטח – פתרון מצוין לניידות נכים בבית

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!