נכי צה"ל: הזכות להשתקם, לחיות חיי שגרה ולהתפרנס בכבוד

נכה צהלבנובמבר 2015 עלה לכותרות סיפורו הקורע לב של עידו רזון שנפצע במהלך השירות הצבאי בעזה ולאחר שנים של התמודדות עצמית עם פוסט טראומה זעק את צעקתם של נכי צה"ל רבים.

המדינה אחראית למצבם של רבים ולא מצליחה לשקם אותם. למרות תחינתו של עידו לקבלת זכויות בסיסיות שמגיעות לכל לוחם שנפצע במהלך מבצע בעזה, הוא לא מצר על התקופה ההיא וקורא לכל חייל וחיילת להתגייס לשורות צה"ל.

יש לא מעט נכי צה"ל בישראל שלא מקבלים את כל הזכויות המגיעות להם ומתקשים להשתלב בעבודה ולנהל שגרת חיים נורמלית. במאמר הנוכחי ננסה למפות עד כמה שאפשר את זכויותיהם של נכי צה"ל בכלל, ולא רק בתחום העבודה. כידוע, בישראל חלה כידוע חובת שירות בצה"ל ושכבה משמעותית מאוד מקרב הציבור אכן משרת שירות סדיר.

רבים גם משרתים בשירות קבע וכן בשירות מילואים פעיל. כחלק מהזכויות שניתנות לכל מי שמשרת את המדינה בשירות הביטחון ראוי לפרט את הזכויות השונות והמיוחדות שניתנים למי שנפגע בעת שירותו הצבאי והפך לנכה.

מענקים, תגמולים וזכויות כספיות

לפני שנסקור את הזכויות בהקשר של תעסוקה, עבודה ולימודים, ראוי לציין שנכי צה"ל זכאים

לתגמולים שונים וכן למענקים. כל זאת בשל העובדה הברורה שיכולת הפרנסה שלהם נפגעה בצ

מטבעות

ורה זו או אחרת. סביר להניח שחלק לא קטן מנכי צה"ל יכול היה להשתכר למחייתו בצורה יותר משמעותית לו היה זוכה לבריאות שלמה, גופנית ונפשית.

בין המענקים והזכויות שניתנים לנכי צה"ל בתאום עם משרד הביטחון ניתן למצוא:

דמי קיום ותגמולים המשולמים בהתאם לדרגת הנכות ולמצב המשפחתי (רווק, נשוי, בעל משפחה, ילדים).

תגמולי ניידות אחזקת רכב לצרכים רפואיים, החזר דמי נסיעה, מענקים לבעלי רכב המשמש

לעיסוק מקצועי. כמו כן, ישנה זכאות להשתתפות בעלויות ביטוח רכב.

מענקי תקשורת – כולל תשלום חשבון טלפון נייח או נייד.

מענקים לצורך השתתפות בהוצאות – כגון חימום וקירור, תשלומי מיסים, מיסי קניה ברכישת מוצרי חשמל שונים (כגון מקרר, טלוויזיה ועוד), מענק נישואין.

מענקי דיור – ברכישה או החלפת דירת מגורים. בנוסף ישנה אפשרות להלוואות מיוחדות לדירה, לרכישת ריהוט וכדומה.

זכויות בהיבט התעסוקתי

מדינת ישראל ומשרד הביטחון מעוניינים לסייע לאוכלוסיית נכי צה"ל לשקם את חייהם ולממש את עצמם גם מבחינה תעסוקתית. המשמעות של עבודה ותעסוקה וכן של לימודים נרחבת יותר מאשר הזכות לקיום הוגן. יש לכך גם משמעות מבחינת שילוב חברתי, לתחושה של ערך עצמי, מימוש עצמי ושביעות רצון כללית. יש לכך גם משמעות מבחינה נפשית, רגשית ופסיכולוגית.

הזכויות בהקשר התעסוקתי כוללות את הזכות להשתלב בעבודה כשכירים, בהתאם להשכלה, ליכולת ולכישורים; זכות להתקיים על בסיס עסק עצמאי; זכות לשפר את יכולת ההשתכרות באמצעות סיוע בהשכרה למקצועות נדרשים וכן באמצעות רכישת השכלה גבוה.

כדי לממש זכויות אלו, ניתן סיוע לכל נכה שמעוניין לבחור בשיטה המתאימה לו. הזכות לשילוב בעבודה שכירה מקודמת במספר מישורים: ראשית, ניתן סיוע בהשמה לעבודה מתאימה על ידי מומחי תעסוקה בלשכות התעסוקה השונות. שנית, נעשה מאמץ לעודד מעסיקים לשלב נכי צה"ל בעלי כישורים מתאימים לצד ובמקביל לאוכלוסיית

פאזל

העובדים הקיימת.

שלישית, מי שלא מצא השמה לעבודה מתאימה יכול לקבל במהלך החיפוש אחר עבודה מתאימה קצבה בהתאם למצבו הכלכלי והבריאותי.

הזכות להשתלב בעולם העבודה כבעל עסק עצמאי מבוססת על בחירה בעיסוק עצמאי שנחזה כ

מתאים ליכולותיו של הנכה מבחינה פיזית, כישורים והשכלה. יש צורך להכין תוכנית עסקית מסודרת וועדת השיקום תחליט על מתן הלוואה בהתאם לכל מקרה. סיוע יינתן גם לצורך רכישה של רכב המשמש לצורך פרנסה כגון רכב מסחרי.

  • הזכות להכשרה ולימודי מקצוע באה לידי ביטוי בכמה מישורים. ראשית, מימון לימודים לרבות הסבה מקצועית. שנית, מתן מענקי מחיה בזמן הלימודים וכן על פי מצב בריאותי וסטטוס משפחתי. יש לציין שהלימודים יכולים להיות אקדמאיים, מקצועיים, השתתפות במכינה ובמקרים מסוימים גם לימודים בחו"ל.
עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי, מייסד המרכז לזכויות נכים בישראל. עורך דין ותיק עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 15 שנה בהם הוא טיפל בתיקים ותביעות מסובכות בהצלחה רבה. עבודה מול אוכלוסיית הנכים מעניקה תחושת סיפוק שלא מורגשת בשום תחום או מקום אחר.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

053-3540601
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן