רופא תעסוקתי: מיהו ומה תפקידו?

רופא תעסוקתי: מיהו ומה תפקידו?

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

רופא תעסוקתי

מכיוון שרוב שנותיו של האדם הוא מצוי בגילאי העבודה, אין פלא שבמהלך תקופה זו עוברים עליו תקופות של בריאות ושל חולי.

תחום הרפואה התעסוקתית מתמקד במתן סיוע לאנשים שנפגעו כתוצאה ממשלח ידם או תוך כדי עבודתם.

רופא תעסוקתי: תחומי פעילות

לפני שנראה מהי בדיוק מהות תפקידו של רופא תעסוקתי, נסביר שהוא פועל מול גורמים שונים כגון:

  • עובדים שחלו או נפגעו פגיעות קלות.
  • עובדים שנפגעו באופן חמור וקשה, חלקם הפכו למוגבלים או נכים ויש שנאלצו להפסיק את עבודתם לאלתר.
  • פורומים מקצועיים ברמה הלאומית.
  • מומחים לבטיחות ולגהות בעבודה.
  • פקידי המוסד לביטוח לאומי, שאמור לספק זכויות שונות לכל נפגעי העבודה שניזוקו במהלך עבודתם.
  • משרד העבודה – על הרופא התעסוקתי שמאבחן פגיעה בעבודה שנובעת מתנאי עבודה לקויים, לדווח על כך לגורם המתאים במשרד העבודה.

פעילת משותפת עם מעסיקים

אחד התפקידים החשובים ביותר של רופא תעסוקתי הוא לקיים פעילויות בקרב מעסיקים בכל הענפים השונים במשק. פגיעה בעבודה בצורה של תאונה או בצורה של מחלת מקצוע עשויה לפגוע בסוגים רבים של עובדים ולא רק באלה שמועסקים במקצועות שנחשבים למסוכנים.

לפעילות של הדרכה והסברה בקרב מעסיקים יש חשיבות עליונה בהיבט של מניעה. בין היתר יעשה רופא תעסוקתי מאמץ ממוקד בנקודות הבאות:לחיצת יד

  • מתן הסברים על חומרים מסוכנים ומזיקים שמצויים במקום העבודה ועשויים להשפיע לרעה על העובדים; מתן מידע על פעולות מסוימות שעשויות להוביל לפגיעות מכאניות בגופו של העובד; ועבודות שבהן על העובד לבצע תנועות שחוזרות על עצמן באופן קבוע הן דוגמא למקור אפשרי לפגיעה מצטברת.

בנוסף, הרופא התעסוקתי מנחה את המעסיקים מתי עובד יכול להיחשב לכשיר לביצוע מלאכה מסוימת ומתי הוא יחשב כבלתי כשיר. דבר זה מסייע הן לגיוס עובדים מתאימים והן לאיתור מהיר יותר של התפתחות מוקדמת של מחלות מקצוע. יש לציין שבמקומות עבודה רבים נהוג לספק לעובדים מפגשי הדרכה עם רופאים תעסוקתיים לצורך קבלת מידע חשוב.

בין היתר מדובר על מידע ספציפי לגבי סיכונים מקצועיים וההתמודדות עימם וכן מתן הסברים אודות ניהול אורח חיים נכון ובריא יותר בעבודה ומחוצה לה.

קיום בדיקות תקופתיות

היבט חשוב של תפקידו של רופא תעסוקתי בא לידי ביטוי בקיום בדיקות תקופתיות בקרב עובדים החשופים באופן מיוחד לתאונות ולהתפתחות של מחלות מקצוע שונות. במיוחד נכון הדבר לגבי עובדים שנחשפים במהלך עבודתם לחומרים כימיים, ביולוגיים, גזים שונים, קרינה וכיוצא באלה.

מכיוון שמחלות מקצוע נוטות להתפתח לאורך שנים, באופן הדרגתי, החובה לקיים בדיקות תקופתיות מסייעת במקרים רבים למנוע מנזק קטן להפוך למשמעותי.

פעילות שיקומית

ההיבט האחרון בתפקידו של הרופא התעסוקתי שבו נעסוק כולל את אותם מקרים מצערים שבהם העובד נפגע במהלך עבודתו, לעיתים באופן קשה. במקרים אלו הרופא יסייע לנפגע בכמה תחומים:שיקום

  • מתן חוות דעת האם העובד כשיר לחזור לעבודתו הקודמת לאחר הפגיעה.
  • קביעה האם יש להטיל מגבלות שונות על סוג העבודה המותר לעובד.
  • בנוסף, לרופא המקצועי קשר מקצועי עם הביטוח הלאומי ותפקידו חשוב במימוש הזכויות הרפואיות השונות של הנפגע. בין היתר מדובר על זכות לקבלת טיפול רפואי בחינם לנפגעי עבודה.במקרה של מחלה או פגיעה קשה – יספק הרופא מזמכים לוועדה הרפואית שתפקידה לקבוע אחוזי נכות, גמלאות וקצבאות.
עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי, מייסד המרכז לזכויות נכים בישראל. עורך דין ותיק עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 15 שנה בהם הוא טיפל בתיקים ותביעות מסובכות בהצלחה רבה. עבודה מול אוכלוסיית הנכים מעניקה תחושת סיפוק שלא מורגשת בשום תחום או מקום אחר.

053-3540601
דילוג לתוכן