זכויות נכים בקורונה

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

תקופת הקורונה הינה תקופה קשה עבור כולנו, גם מבחינה נפשית וגם מבחינה פיזית. ההגבלות, הריחוק החברתי והחרדותזכויות נכים בקורונה הכלכליות הביאו על כולנו עולם חדש שלא היינו רגילים אליו קודם. אך מה לגבי אנשים עם מוגבלויות ונכים? מה הזכויות שלהם בזמן תקופת הקורונה?

אתם הורים לילדים עם מוגבלויות? יש לכם רישיון להעסקת עובד זר? אתם סובלים מנכות או מוגבלות המוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הזכויות שלכם בעת משבר הקורונה.

קצת מידע על נגיף קורונה

בכדי לראות את וירוס הקורונה יש צורך להשתמש במיקרוסקופ, זאת משום שהוא יצור קטן במיוחד, אפילו יותר קטן מגרגר של מלח. וירוס זה עשוי גורם למחלות ומי שחולה בו עשוי להרגיש חום, שיעול ונזלת.

זהו וירוס מאוד מדבק ולכן יש צורך ללבוש מסכה כאשר נמצאים ליד אנשים וכן לרחוץ ידיים היטב. מי שחולה בנגיף צריך להיכנס לבידוד ולא לבוא במגע עם אנשים אחרים. מי שחושש שהוא נדבק, לדוגמא יש לו את אחד מהתסמינים של וירוס הקורונה, צריך להתקשר למגן דוד אדום (101) ושם יתקבל הסבר לגבי אופן הפעולה והצעדים הבאים.

בשל האופי המידבק של המחלה ישנו פחד מעומס על המערכת הרפואית, בכך שאם יהיה על המערכת הרפואית עומס היא לא תוכל להתמודד עם כמות חולים קשים גדולה ובכך לגרום לתמותה.

לכן, ישנן המון הנחיות, הגבלות ואנשים רבים נאלצו למצוא את עצמם ללא פרנסה. המדינה מנסה לדאוג לאזרחים שלה וביניהם כמובן גם אנשים עם מוגבלויות אשר זקוקים לעזרתה ייתכן שאף יותר מתמיד.

זכאות למענק חד פעמי

מי שבשנת 2020 קיבל את אחת מהקצבאות המצויינות מטה יהיה זכאי לקבל עוד מענק חד פעמי וזאת לפי שיעור הקצבה שהם מתקבלים:

את המענק החד פעמי הזה תשלם המדינה בשנתי פעימות – בחודש אוקטובר 2020 ובחודש דצמבר 2020.

הקלה בהגבלות הקורונה לבעלי מוגבלויותקורונה

לפי ההנחיות של משרד הבריאות כולנו חייבים ללבוש מסכה מעל הפה והאף כאשר אנחנו נמצאים מחוץ לבית (ברחוב ובמקומות סגורים בהם ישנם עוד אנשים) אולם מי שיש לו מגבלה כלשהיא (מוגבלות נפשית, רפואית או שכלית) ואנו יכול בגלל המוגבלות שלו או שזה מאוד קשה לו בגלל המוגבלות שלו ללבוש מסכה, החובה לחבוש מסכה מחוץ לבית לא תחול עליו.

כאשר ישנו טווח של מרחק שאדם יכול לצאת מביתו, אנשים עם מוגבלויות יכולים להגדיל את המרחק הזה כאשר מטיילים בחוץ עם מלווה, במידה וזה נדרש עקב המוגבלות שלו.

מומלץ תמיד להסתובב עליכם עם תעודת נכה או מסמכים אחרים אשר מעידים על המוגבלות, זאת למקרה שמשטרת ישראל תבקש לדעת מדוע אתם לא עוקבים אחר ההגבלות.

העסקת עובדים זרים בצל הקורונה

בשל המצב במדינה בעת משבר הקורונה מנהל העובדים הזרים ברשות האוכלוסין וההגירה אישר הארכה אוטומטית להיתרי העסקה ולרישיונות עבודה מסוג ב/1 בענף הסיעוד.

הארכה ניתנת עד ל-31 לדצמבר 2020 והיא תעשה באופן אוטומטי ולא יהיה צורך להגיש בקשה או לשלם על כך אגרה.

בנוסף, החל מ-9 ליולי 2020, המדינה מאפשרת לעובדים סיעודיים חדשים שיש להם היתר העסקה להיכנס לתחומי המדינה. בכדי שהעובדים הזרים יוכלו להיכנס לישראל הם צריכים שתהיה להם הזמנה רשמית מהמשפחה המעוניינת לקלוט אותם. כמו כן, יהיה על העובד הזר להיות בבידוד של 14 ימים (לא בבית של האדם הסיעודי) ועל משפחת המטופל לדאוג לו מבחינה כלכלית בזמן הבידוד.

זכויות בעבודה של הורים לילדים בעלי מוגבלויות

הורים שיש להם ילד, או בוגר, שיש להם מוגבלות כלשהיא ושעבדו באותו מקום עבודה למשך תקופת מינימום של שנה אחת זכאיים לזקוף 18 ימי היעדרות בשנה (לעיתים גם 36 ימים) בכדי לסייע לילד וזאת על חשבון ימי המחלה או החופשה שיש להם.ילדים

על ימי מחלה העובד מקבל 100% משכרו מהיום הראשון שבו הוא נעדר מהעבודה. בנוסף לכך, העובד זכאי גם להיעדר מהעבודה 52 שעות בשנה בכדי לסייע לילד.

בזמן הקורונה הורים לילדים עם מוגבלות יזכו לתנאים נוספים, אם, בנוסף למה שקבוע בחוק מתקיימים התנאים הללו: הילד לא נמצא במסגרת, הוא זקוק להשגחה או סיוע וכן שההורה לא הוצר לחופשה ללא תשלום.

למידע נוסף: נגיף קורונה: מידע נגיש לאנשים עם מוגבלות מטעם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

 

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!