מהי קצבת ניידות ולמי מיועדת?

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

קצבת ניידותקצבה או גמלת ניידות היא גמלה המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי, לאנשים אשר סובלים ממוגבלות ברגליים, עקב שיתוק, מום, מחלת מפרקים וכיוצא בזה. מלבד קבלת קצבה חודשית, ישנם גם הטבות הנלוות לגמלה, כמו הלוואה לרכיבת רכב חדש או לשם החלפת הרכב.מטרת הקצבה היא לאפשר לאותם אנשים בעלי מוגבלות, לחיות באופן עצמאי, להשתלב בעבודה לאורך זמן ובחיי הקהילה, מבלי שמוגבלותם תעמוד להם למכשול.

פנייה מוקדמת למשרד הבריאות

בשונה מקצבאות רבות אחרות, כמו קצבת נכות כללית, אשר בהן הזכאות לקצבה, נקבעת על ידי המוסד לביטוח לאומי, המוגבלות בניידות, נקבעת על ידי ועדה רפואית. לפיכך, לא ניתן להגיש תביעה לגמלת ניידות אל המוסד לביטוח לאומי, לפני פנייה לוועדה הרפואית אשר תקבע את עצם הזכאות.

מבוטח שמגיש תביעה לקבלת הקצבה, אל המוסד לביטוח לאומי, לפני שנקבעה זכאותו על ידי הוועדה הרפואית, תביעתו תידחה ועל כן, חשוב לפעול על פי הסדר, לשם ייעול ההליך. זימון לבדיקה של הוועדה הרפואית, ניתן לקבל רק לאחר הגשת בקשה מתאימה בליווי המסמכים הרפואיים הרלוונטיים.

הבקשה תישלח אל לשכת הבריאות המחוזית במשרד הבריאות, בהתאם למקום המגורים. הוועדה הרפואית תקבע האם קיימת מוגבלות ברגליים, המזכה בקצבת ניידות, בהתאם לרשימת ליקויים מוגדרת. חשוב לדעת, כי על החלטתה של הוועדה הרפואית, ניתן להגיש ערר לוועדה הרפואית לעררים, היושבת גם היא מטעמו של משרד הבריאות. הגשת הערר תיעשה תוך חודשיים מקבלת התשובה של הוועדה הרפואית.

ועדה רפואית לאישור רכב מיוחד

חלק מן המבוטחים הזקוקים לגמלת הניידות, סובלים מליקוי ברגליים, המצריך רכב מיוחד, על מנת שיוכלו להתנייד. על מנת לקבל רכב מיוחד, יש להופיע בפני וועדה מיוחדת לעניין זה. הגעה לוועדה תתאפש

משרד

ר רק כאשר המבוטח ביקש זאת במפורש בטפסי התביעה, אז הוא יופנה לוועדה הספציפית הבוחנת נושא זה. הוועדה מתקיימת במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

על החלטת הוועדה הזו ניתן להגיש ערר תוך חודש, כאשר גם למוסד לביטוח לאומי, שמורה האפשרות להגיש ערר על ההחלטה.

הגשת התביעה אל המוסד לביטוח לאומי

משקבעה הוועדה הרפואית, כי למבוטח ליקוי ברגליים, המזכה אותו בגמלת ניידות, יש להגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי. רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי, בודק את החלטתה של הוועדה הרפואית ובסיום הבדיקה, תישלח הודעה למבוטח.

יש לציין כי המוסד לביטוח לאומי, רשאי לערר על החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, הוא אינו מחויב לקבלה. אולם, אם קיבל את ההחלטה, זכאי המבוטח לגמלת הניידות. בנוסף על זאת, חשוב לדעת כי ניתן להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, על החלטת המוסד לביטוח לאומי, תוך 12 חודשים מיום קבלת ההודעה על החלטתו של המוסד לביטוח לאומי בעניין הגמלה.

בדיקה חוזרת עקב החמרה

לעיתים, חלה החמרה במצבו של המבוטח ומשקורה הדבר, רשאי הוא להגיש בקשה לבדיקה חוזרת בוועדה הרפואית של משרד הבריאות. הבקשה חייבת להיות מלווה במסמכים רפואיים, המעידים על ההחמרה המצב הרפואי. יש להבהיר כי הזכות הנ"ל מותנית בכך כי חלפה לפחות שנה מהמועד האחרון שבו ניתנה החלטה על ידי הוועדה הרפואית או הוועדה הרפואית לעררים.בדיקה

היה וטרם חלף פרק זמן זה, ניתן לפנות בבקשה לבדיקה חוזרת, אל המוסד לביטוח לאומי. היה ורופא מטעם המוסד לביטוח לאומי, יתרשם כי אכן ישנה החמרה במצבו של המבוטח, תועבר בקשתו לבחינה מחדש, אל לשכת הבריאות המחוזית, אליה שייך המבוטח, בהתאם למקום מגוריו.

אולי יעניין אותך גם:

לימודי נהיגה לנכים: מי זכאי ללימודים אלו? וכיצד נערכים לימודי נהיגה לנכים?

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!