הגבלות עיקול נכסי נכים

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

חוק ההוצאה לפועל קובע רשימה ארוכה של נכסים וכספים שאסור לעקל אותם, מלבד עקול של נכסים בידי צד שלישי לטובת תשלוםהגבלות עיקול נכסי נכים מזונות. בין היתר קובע החוק כי אין לעקל מיטלטלין כמו צרכי אוכל, מיטות, ציוד רפואי, תרופות, וכל מה שהחייב נדרש באופן חיוני. גם תשמישי קדושה, חיות מחמד, בעלי חיים, ומכשירים וכלי עבודה שהחייב נזקק להם לפרנסתו – אין לעקל. כמו כן יש הגבלות על עיקולים של מכשירי חשמל עד סכום מסוים, כספים בידי צד שלישי עד סכום שפטור מעיקול, פנסיה תקציבית סכום שפטור מעיקול, וכולי.

הגבלות על עיקול נכסי נכים

לגבי נכים רשימת ההגבלות בנוגע לעיקול נכסים היא יותר מורחבת, שכן אסור לעקל גם מיטלטלין שהנכה משתמש בהם לטיפולו בשל מוגבלותו הרפואית. עם זאת, היה והחוב נוצר כתוצאה מרכישה של מכשירים רפואיים שהנכה נזקק להם – אזי מותר לעקל.

עיקול מיטלטלין של נכים

עיקול מיטלטלין של נכים הינו מוגבל. בחוק ההוצאה לפועל יש איסור על עיקול של מיטלטלין שהנכה נעזר בהם לטיפולו. בין החפצים שאסור לעקל : מכשירי עזר כמו הליכונים, כסאות גלגלים, מכשירי חמצן, מכשירי שמיעה, מכשיר עזר לבית, מכשירי עזר לרחצה, כלב נחיה של עיוור, מיטות מיוחדות, מזרנים לטיפול בפצעי לחץ, קביים, וכולי. אם בכל זאת עוקלו חפצים אסורים, ניתן לערור לרשם ההוצאה לפועל לביטול העיקול. על החלטת רשם ההוצאה לפועל אפשר לערער לבית המשפט.

עיקול כספי קצבאות

מטבעות

אי אפשר לעקל בהוצאה לפועל כספי קצבאות שנכה מקבל עד לסכום מסוים. כמו כן אסור לעקל בהוצאה לפועל גם סכומי כסף בחשבון הבנק שמתקבלים ממשרד הרווחה, וזאת במשך חודש מעת הפקדתם של הכספים בחשבון. כספים שלא נמשכו תוך חודש ניתן לעקל. בתיק הוצאה לפועל שנפתח בגין חוב מזונות, ניתן לעקל קצבאות וגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי.

 

האם מותר לעקל קצבת נכה שמופקדת לחשבון הבנק?

לבית המשפט הוגש ערעור על החלטת ראש ההוצאה לפועל, בעניין עיקול קצבת נכות שהועברה לחשבון הבנק של המערער (אסיר בפועל), אשר סובל מנכות של 60%. מאחר והמערער לא פרע את חובו למשרד הבריאות, ננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל ובהם עיקול צד ג' על חשבון הבנק. המערער טען שהקצבאות פטורות מעיקול, וביקש לבטל את העיקול אולם בקשתו נדחתה על ידי ראש ההוצאה לפועל, בטענה שמדובר בעיקול על חשבון הבנק עצמו ולא על כספים של גמלת הנכות. השאלה המשפטית שעלתה היא, האם מותר לעקל חשבון בנק שמופקדת אליו קצבת נכות המוגנת מעיקול?

על פי חוק הביטוח הלאומי גמלה כספית אינה ניתנת לעיקול בתוך 30 ימים מהפקדתה. כאשר תקופת 30 הימים חולפת, הבנק יכול לנכות כספים מהגמלה לכיסוי החוב והגמלה אינה מוגנת מפני עיקול. על כן העיקול שהוטל על חשבון הבנק עצמו במקרה הנדון יהיה תקף.

האם מותר להטיל עיקול ברישום על רכב של נכה?

המבקש (שהוא נכה בעל 50% נכות צמיתה) קיבל הלוואה מהבנק לרכישת רכב, ולא פרע אותה. הבנק פתח בהליכי הוצאה לפועל נגד המבקש, וביקש למנות כונס נכסים לתפוס הרכב ולמכור אותו.  המבקש הגיש לבית המשפט בקשה ליתן פסק דין הצהרתי, לפיו על הבנק להחזיר לו את רכבו, וכי לא ניתן לשעבד את הרכב, שכן מדובר ברכב ששייך לנכה. המבקש ביקש שיוצהר כי מדובר ברכב רפואי שמשמש אותו, ועל כן לא ניתן לעקלו. כמו כן המבקש ביקש מבית המשפט לבטל את מינוי כונס הנכסים שמונה על ידי ההוצאה לפועל לצורך מכירת הרכב. המבק

אוטו

ש טען שעל פי חוק ההוצאה לפועל נכס מיטלטלין ששייך לנכה אינו ניתן לעיקול, מאחר והנכה נזקק לו בשימוש יום יומי.

בית המשפט קבע, שעל הנכה להוכיח שהוא זקוק לרכב לשימוש אישי. מאחר והמבקש לא הוכיח שהוא זכאי לרכב, העיקול תקף לגבי הרכב שהבנק משכן כדי להבטיח את החזר ההלוואה. מאחר וההלוואה לא הוחזרה, לא יינתן פטור על עיקול הרכב.  הבנק במקרה הנ"ל רשאי לממש את המשכון המהווה ערובה לסכום החיוב, ולעקל ברישום את הרכב כדי להחזיק את סכומי ההלוואה. כדי לבטל את העיקול על הנכה היה להוכיח שהרכב הספציפי נדרש לו לשימושו האישי בשל הנכות, בעוד שרכב אחר פשוט יותר לא התאים למצב הנכות שלו. הליכי מכירת הרכב אכן עוכבו, עם זאת נותר על כנו העיקול ברשום של הרכב שהיווה משכון לחוב שלקח המבקש.

אולי יעניין אותך גם:

החוק מחייב: בעלי עסקים חייבים להנגיש את המקום לנכים

מדריך לזכויות עובדים שנפגעו כתוצאה ממחלות מקצוע

מדריך נכות תפקודית: מהי קצבת הנכות ואת מי תובעים?

תוכן עניינים
Picture of אסף כהן
אסף כהן

בתחום מעל 15 שנה. אחד ממייסדי האתר emun

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!