ביטוח בריאות – מעטפת הגנה בריאותית בסיסית

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

ביטוח בריאות

מדינת ישראל מכירה בחובתה לדאוג לבריאותם של כלל האזרחים במדינה, ומשקיעה משאבים ניכרים לצורך כך. מסיבה זו, חוק בריאות ממלכתי קובע במפורש, כי כל תושב קבע אשר מקום מושבו הוא בשטח מדינת ישראל, בין אם מוגדר כאזרח או לא, נדרש להיות מבוטח בביטוח בריאות אישי, המעניק מעטפת הגנה בריאותית בסיסית.

החוק מגדיר שביטוח הבריאות האישי יוענק לכל אדם על ידי קופות החולים, בהתאם לתנאים המוצעים על ידי כל קופה, ללא תנאים או דרישות לתשלומים נוספים.

כיצד נקבע התשלום עבור ביטוח הבריאות?

ביטוח בריאות מוענק לכל תושב במדינה מעל גיל 18, ללא הבדל דת, מין, גזע או שיוך לאומי, החוק קובע כי כל אזרח יחויב בתשלום "מס בריאות" מדי חודש . התשלום אינו קבוע, כי אם נקבע בהתאם להכנסותיו של כל אדם מעבודתו, כאשר ככל ששכר עבודתו של אדם עולה, כך גם גדל הסכום אותו הוא נדרש לשלם מדי חודש כמס בריאות.

מבחינת שכירים, תשלום מס הבריאות מבוצע ישירות על ידי קיזוז מהמשכורת החודשית שלהם, ובהתאם לסכום הכולל של תלוש המשכורת. בכל הנוגע לעצמאיים ולפרילנסרים, מחובתם להסדיר את תשלום מס הבריאות בהתאם להכנסתם, וזאת ישירות מול גורמי הביטוח הלאומי. אנשים חסרי הכנסה מחויבים בתשלום דמי בריאות מינימאליים בסכום חודשי של 103 ₪.

מי זכאי לפטור מתשלום מס בריאות?

החוק קובע, כי ביטוח הבריאות חל רק עבור תושבי ישראל אשר גילם הוא 18 ומעלה, כאשר קטינים נכללים בביטוח הבריאות של הוריהם באופן אוטומטי. מסיבה זו, קטין מתחת לגיל 18 אינו נדרש בתשלום מס הבריאות עד הגיעו לגיל 18. אישה תושבת ישראל, שאינה מועסקת בעבודה מחוץ לביתה ומוגדרת כ"עקרת בית", הרי שהיא פטורה מתשלום מס הבריאות, וזאת כל עוד בעלה מבוטח ומשלם את דמי מס הבריאות.ארנק

במקרה של אסירים בבית סוהר, וכן של עולים חדשים, החוק קובע כי הם יהיו פטורים מתשלום מס הבריאות לתקופה של עד 12 חודשים מיום המאסר/העלייה לארץ. כמו כן, תושב ישראל בין הגילאים 21-18 זכאי אף הוא לפטור מתשלום מס הבריאות, וזאת כל עוד התגייס לצבא טרם הגיעו לגיל 21.

כמו כן, חייל בשירות חובה אינו מבוטח במסגרת ביטוח בריאות, שכן הטיפול הרפואי לו הוא נדרש במהלך שירותו מסופק על ידי הצבא, ולא על ידי גורמי הרפואה האזרחית. מסיבה זו, חייל בשירות סדיר אינו מחויב בתשלום מס בריאות. עם זאת, תשלום מס בריאות עודנו נדרש מחיילים בשירות קבע.

ביטוח בריאות : כיצד לבחור קופת חולים?

חרף העובדה שכל תושב מדינת ישראל מחויב על פי חוק להירשם לאחת מקופות החולים, הרי שחופש הבחירה באשר לאיזו קופה להירשם נתון בידיו באופן מוחלט. מסיבה זו, קיימת תחרות בין קופות החולים, כאשר על מנת למשוך לקוחות כל אחת מציעה ביטוחים משלימים, לרוב בתוספת תשלום, אשר מטרתם להרחיב את ביטוח בריאות הבסיסי לו זכאי כל אזרח על פי חוק.רופא

מסיבה זו, וטרם הבחירה בקופת חולים מסוימת, חשוב ראשית לבצע בדיקה מקיפה באשר להיכן ניתן לקבל את התנאים הטובים ביותר, אשר מעניקים את הכיסוי הבריאותי המקיף ביותר עבור התושב, בהתאם למצבו הרפואי הספציפי.

ראו גם:

אובדן כושר עבודה

ביטוח סיעוי

משרד עו״ד הראל יטיב

אנו מתמקדים בסיוע לאנשים במיצוי זכויותיהם מהביטוח הלאומי. כולל ייעוץ מקצועי, סיוע במילוי טפסים וניהול הליכים מול הביטוח הלאומי. הצוות שלנו מורכב ממומחים בתחום הביטוח הלאומי, שיודעים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ולהביא לתוצאות מיטביות ללקוחותינו.

072-3940742
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!