נכי צה"ל: דעו את זכויותיכם

זכויות נכי צה"לחיילים רבים נפצעים במהלך שירותם הצבאי, וכתוצאה מכך נגרם להם נזק בריאותי חמור ומתמשך ומדינת ישראל מחויבת לסייע לנפגעים להתמודד עם מצבם הבריאותי.

לכן נקבע כחוק ממשלתי, שחיילי צה"ל שנפגעו במהלך שירותם ברמה שהובילה להגדרתם כסובלים מנכות פיזית או נפשית, זכאים לקבלת שורת הטבות שמטרתן לבטא הכרה והוקרה. הטבות אלו מוענקות ומפוקחות על ידי הגורם המנהלי המוסמך לכך, דהיינו משרד הביטחון.

מהן הזכויות המוקנות לנכי צה"ל?

נכי צה"ל, מתוקף הגדרתם, זכאים למספר רב של זכויות והטבות שונות, אשר משתנות באופן תדיר, ומתבססות על שורה ארוכה של תקנות שונות מטעם אגף השיקום. במאמר זה, אתמקד במספר מצומצם של "הטבות ליבה", אשר מהוות כלים שימושיים במיוחד עבור כמעט כל המוגדרים כנכי צה"ל:

מענקים ופיצויים

נכי צה"ל זכאים לקבלת מספר מענקים כספיים ייחודיים, אשר מטרתם להקל עליהם את ההתמודדות עם ההשלכות של מצבם הבריאותי, ולו במעט. מענקים אלו כוללים מענק תשלום ממס הכנסה, מענק נישואין, מענק שנתי לרכישת ציוד ביתי,  דמי חימום וקירור, מענק השתתפות בשיחות טלפון, ומענק החזר קניה בעבור מספר מסוים של מוצרים ביתיים.מטבעות

הסכום הכספי הנכלל במענקים אלו אינו קבוע, ונקבע בכל מקרה לגופו, בהתאם למצבו הרפואי של הנכה ולאחוזי הנכות שנקבעו לו.

סיוע בלימודים אקדמיים

נכי צה"ל אשר דרגת נכותם מזכה אותם בסיוע כספי חודשי, זכאים לסיוע כספי בגין לימודים אקדמיים במגוון רחב של מוסדות אקדמיים מוכרים בישראל.

סיוע זה מוענק במספר קטגוריות, ובין היתר במסגרת תשלום שכר הלימוד, השתתפות בדמי הרישום למוסד האקדמי, מענק חד פעמי לרכישת ספרי לימוד, קורסי השלמה במקצועות מסוימים, וכן דמי קיום, אשר נקבעים על סמך מצבו הרפואי של הנכה.

הקלות תחבורה לנכי צה"ל

נכי צה"ל, אשר נכותם גוררת פגיעה ממשית ביכולתם להתנייד באופן שוטף במהלך חיי היום יום, זכאים לקבל לרשותם רכב רפואי, אשר מוגדר כרכב בבעלות המדינה, אך עומד לשירותם באופן מלא. הקביעה האם נכה צה"ל מסוים זכאי לקבלת רכב רפואי נעשית בכל מקרה לגופו, בהתאם לנהלי אגף השיקום, וביחס לחומרת מצבו הרפואי של הנכה.

נוסף על כך, נכה הנוהג ברכב רפואי זכאי גם לחנות בחניות נכים, וכן לחנות ברחבי הערים ללא צורך בתשלום דמי חנייה, וזאת באמצעות תו הנכה שמונפק לו. כמו כן, נכי צה"ל שהינם בעלי רכב רפואי זכאים לנסוע בנתיבי תחבורה ציבורית באופן חופשי.אוטובוס

יש לזכור בהקשר זה, כי הטבות אלו הינן רק קצה הקרחון, כאשר לצורך קבלת מידע מלא ומעודכן בסוגיה, מומלץ להיכנס לאתר האינטרנט של אגף השיקום.

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי - מימוש זכויות נכים

עו"ד ראובן אשכנזי, מייסד המרכז לזכויות נכים בישראל. עורך דין ותיק עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 15 שנה בהם הוא טיפל בתיקים ותביעות מסובכות בהצלחה רבה. עבודה מול אוכלוסיית הנכים מעניקה תחושת סיפוק שלא מורגשת בשום תחום או מקום אחר.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו

או חייגו

053-3540601
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן